A Csillagház története
A Budapest III. Kerületi Csillagház Gyógypedagógiai Általános Iskola halmozottan fogyatékos mozgáskorlátozott gyermekek fővárosi beiskolázású napi bejárásos speciális intézménye.
Jogelőd intézménye 1973-ban jött létre a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola kísérleti iskolájaként. Egy halmozottan fogyatékos mozgáskorlátozott, beszédképtelen kislány édesanyja, Csávás Dezsőné (ma: Csilla Hohendorf) kezdeményezte az országban elsőként az addig képezhetetlennek tartott gyermekek iskolai rendszerű fejlesztését. A kísérleti iskola létrejöttét támogatta és segítette a főiskola akkori igazgatója, Illyés Gyuláné, valamint a Gyógypedagógiai Pszichológiai Tanszék, elsősorban Lányiné dr. Engelmayer Ágnes és a Gyógypedagógiai Kórtani Tanszék munkatársai (Csabai László, Rendi László, Kemény Ferenc).
Fenntartó a III. kerületi Tanács volt, működtetője a III. kerületi Kisegítő Iskola Williger József igazgatásával, a tagozatvezető Csávás Dezsőné. Az első évben egy csoport indult 8 gyermekkel, majd a tagozat évente újabb csoporttal bővült. Helyszűke miatt azonban 4 év után már csak összevont csoportokkal tudott működni az iskola, ami nagyon megnehezítette a szakmai munkát. A tantermek akadálymentesítésére csak az induláskor volt lehetőség, a később birtokba vett osztályokéra és kiszolgáló helyiségekére nem.
Az oktatás kezdettől fogva minden osztályfokon iskolaotthonos rendszerben folyt, a gyermekeket iskolabuszok szállították (1973-tól).
A 8 évig tartó kísérleti oktatás végén elkészült a halmozottan fogyatékos gyermekek fejlesztő programja, a gyermekek jellemzésével, az oktató-nevelő munka céljának, feladatainak, az elsajátítandó ismeretek körének meghatározásával, módszertani útmutatóval. Ez az akkori központosított iskolarendszerben nagy újdonságnak számított, mintegy előfutára volt a majdani pedagógiai programoknak és helyi tanterveknek.
A pedagógusok a nevelő-oktató-terápiás munka során korszerű, speciális módszerekkel és eszközökkel dolgoztak. A kezdetektől sok súlyosan mozgáskorlátozott és beszédképtelen gyermek járt az intézménybe, és az ő oktatásuk ezek nélkül a speciális technikák nélkül lehetetlen lett volna. Ilyenek voltak például a Frostig, a Berndt, a Meixner, a Bobath és Crickmay módszerek alkalmazása, vagy az úgynevezett kompenzáló technikák, amely a rehabilitációs foglalkoztató terápia vagy ergoterápia, valamint az augmentatív és alternatív kommunikáció előzménye volt.
1981-ben, a kísérlet befejeződésekor a III. kerület nem tudta tovább vállalni az intézmény fenntartását, tekintve, hogy az iskola nem csak a III. kerület, hanem az egész főváros halmozottan fogyatékos mozgáskorlátozott gyermekeit ellátta. Az iskola épülete továbbra is a korábbi maradt, igazgatásilag és gazdaságilag azonban a Fővárosi Tanács által működtetett Mozgásjavító Általános Iskola és Nevelőotthon Halmozottan sérülteket oktató-nevelő tagozata lett Alpár György igazgatásával. Az oktatási specialitások sajnos ettől kezdve hosszú ideig szüneteltek, az oktatás a kisegítő iskolai tanterv alapján folyt, nem a 8 éves tudományos kísérlet alapján készült tanterv szerint.
Nádas Pál 1987-es igazgatói kinevezését követően ismét lehetőség nyílt újabb innovációkra. A Fővárosi Tanács 1988-ban engedélyezett a tagozat nevelőtestülete számára egy 3 éves kísérletet. 1991-től kezdve mindezeket a tagozat véglegesen beépítette működési programjába (az 1. és 2. osztály tananyagának 3 évre történő rugalmas elosztása, a munkatevékenység bevezetése a technika tantárgy helyett, egyéni fejlesztési tervek kidolgozása az arra rászoruló gyermekek számára.) Időközben a megnövekedett számú beszédképtelen gyermekek eredményesebb fejlesztése érdekében egyre inkább a fejlesztés fókuszába került az augmentatív és alternatív kommunikáció oktatás (AAK).
1998-ban Nádas Pál igazgató évekig tartó harcának és a mögötte álló tagozati nevelőtestület támogatásának és szakmai törekvéseinek eredményeképpen a Fővárosi Önkormányzat Képviselőtestületének határozata alapján felépült a Csillagház, Magyarország első, a halmozottan fogyatékos gyermekek szakszerű fejlesztésének minden tekintetben megfelelő, korszerű, akadálymentes közoktatási intézménye. A tanulói és alkalmazotti létszám is megduplázódott.
Az akadálymentes épületünkről itt olvashatnak bővebben Nádas Páltól.
Az akadálymentes épített környezet teljes szakmai megújulást tett lehetővé. A Csillagház megépülése óta eltelt időszakban újabb intézményi innovációkra került sor. 2000-ben elindult a terápiás fejlesztő csoport, amely mintát és útmutatást adott a fejlesztő iskolai oktatás 2006-os törvénybe emeléséhez.
Rajz és ének tárgyak helyett a gyermekek komplex művészeti nevelésben (KMN) részesülnek. A gépírás tanulását a gyermekek 3. évfolyamon kezdik. Az egyre gyarapodó fejlesztő eszközök egész sora a gyermekek hatékonyabb oktatását segíti. Az állatasszisztált terápia, a hidroterápia a Csillagházban folyó rehabilitációs munka szerves részévé vált.
Speciális tantárgyainkről és foglalkozásainkról itt olvashatnak bővebben.
2012-ben a pedagógusok, szülők és gyermekek összefogásával felépült az iskola kertjében egy magaságyás. A földdel, a növényekkel való foglalkozás még közelebb hozza a természetet a halmozottan sérült gyermekekhez. Ősszel és tavasszal a munkatevékenység foglalkozásokon művelik az ágyást, ültetnek, kapálnak, locsolnak, szüretelnek. A természetismeret órán pedig időről-időre figyelemmel kísérhetik a növények fejlődését.
A tagozat bekapcsolódott a Mexikói úton működő Módszertani Központ munkájába, elsősorban a súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek ellátása, az augmentatív és alternatív kommunikáció-oktatás (AAK) területén, valamint az eszközkölcsönző működtetésében.
2012. július 1-én a megalakulása óta tagozatként működő iskola önálló intézménnyé vált. Az iskola neve Csillagház Általános Iskola lett, a megbízott igazgató Esztergomi Anna, a korábbi tagozatvezető igazgatóhelyettes. A nevelőtestület – a sajátos nevelési igényű gyermekekre vonatkozó központi előírások figyelembevételével – kidolgozta az iskola saját önálló profiljának, célkitűzéseinek, szakmai irányvonalának megfelelő szabályzóit.
2013. január 1-én az iskolák állami fenntartásba kerülésével a Csillagház Általános Iskola életében is újabb változás következett be. Az iskola a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ intézményegysége lett, és a Budapest 03 Tankerülethez tartozott. Működtetője Budapest Főváros Önkormányzata volt. 2013. szeptember 1-től az intézményvezető Illés Barbara. 2017. január 1-től az iskola fenntartója és működtetője az Észak-Budapesti Tankerületi Központ.